LOKÁLNÍ, EKO, FÉR VÁNOCE - příbehy, které ukrývají vánoční dárky

V EtikButiku věříme, že má smysl darovat smysluplné dárky. Proto vybíráme věci, které mohou zpříjemnit zimní dny, přispět k vašemu zdraví či duševní pohodě. Do našeho produktového výběru se dostanou pouze produkty od lokálních nebo evropských udržitelných značek, vyrobené za férových podmínek a šetrné k lidem, zvířatům i naší planetě.

OHLEDUPLNOST K PLANETĚ, LIDEM I ZVÍŘATŮM, NEJENOM O VÁNOCÍCH

Být ohleduplní k planetě, zvířatům i lidem je naše mise již sedm let. Co nás na tom ale také moc baví, je právě ta podpora menších lokálních nebo udržitelných evropských značek. Protože koupí produktů od těchto značek nepodporujete velké nadnárodní společnosti, mega e-shopy, fast-fashion řetězce...

MALÝ NÁKUP, VELKÁ POMOC

Naopak nakupujete od konkrétních lidí, v případě českých a slovenských značek možno právě od někoho z vašeho města. A tady skutečně platí, že když nakoupíte například vánoční dárky od těchto smysluplných a uvědomělých značek (lokálních nebo evropských udržtelných), tak významnou měrou podporujete sen někoho konkrétního, podporujete smysluplné etické podnikání, které se snaží o změnu, kterou chce vidět ve světě. A z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že konkrétní živá osoba si při nové objednávce může střihnout i veselý oslavný taneček :) (a pokud není taneční typ, tak se minimálně usměje anebo prožívá radost vnitřně:) 

  

VAŠE VÁNOČNÍ NÁKUPY MOHOU POMOCI MALÝM ZNAČKÁM TO NEZABALIT

Poslední tři roky jsou pro tyto značky velkou zkouškou a pro mnohé jsou tyto Vánoce velmi důležité, některým jde možná doslova "o život". My také "válčíme", dva covidové roky byly dost náročné hlavně na psychiku (kdy jsme se báli o zdraví, každou chvíli se něco měnilo, lockdowny...), ale biznisově je tento "válečný" rok rozhodně nejtěžší. I když mě někdy přepadne úzkost z toho, co bude dál, neházíme flintu do žita, snažíme se a bojujeme dál. Nejenom kvůli nám a našemu vlastnímu "malému velkému" snu, ale také kvůli všem značkám, které nabízíme, kvůli zvířatům i planetě. 

 

JAKÉ PŘÍBĚHY UKRÝVAJÍ NAŠE VAŠE VÁNOČNÍ DÁRKY?

Přinášíme vám trochu jinou vánoční inspiraci. Začtěte se do příběhů našich značek. Možná vás některý osloví natolik, že se stale tím ideálním dárkem pro vaše blízké nebo pro vás.   

LOKÁLNÍ ZNAČKY: SPOLU TO ZVLÁDNEME

Pokud cítíte, že je pro vás právě teď to nejdůležitější podpořit lokální, českou a slovenskou ekonomiku, máme pro vás spoustu tipů. A výběrem lokální značky od lokálního etického konceptu (teda od nás, EtikButiku) podpořujete dvojnásob. Přehled produktů lokálních značek jsme pro vás připravili ZDE a výběr naleznete níže.

Česká čokoláda AJALA. Její mise? Ukázat, jak doopravdy chutná pravá čokoláda připravená jen z výběrových kakaových bobů a třtinové šťávy. Taková čokoláda, která není nezdravou cukrovinkou, ale opravdovým pokrmem bohů plným chuti a zdraví prospěšných látek. Chceme vytvářet udržitelné vztahy mezi námi, farmáři i lidmi milujícími čokoládu a zodpovědným přístupem se starat o blaho naší planety.

Česká svíčkárna AROMKA. Aromka specializuje především na výrobu ručně odlévaných aromatických svíček z přírodního materiálu. Do EtikButiky vybíráme svíčky se sojového vosku. V čem je svíčka ze sojového vosku zajímavá a v čem se odlišuje od svíčky parafínové? Přírodní vosk je bez jakýchkoliv chemických přísad, neobsahuje ani petrolej, ani žádné jiné ropné deriváty, jak je tomu u klasických parafínových svíček. "Naše touha je inspirovat vás k používání těchto zdravotně nezávadných svíček, které vám zpříjemní vaši domácí pohodu, relaxaci, ale i výjimečné slavnostní události ve vašem životě. S vaší podporou chceme pokračovat ve výrobě i prodeji nových, zdravotně nezávadných, výrobků. To, co děláme, děláme rádi…  Děkujeme, že jste si nás vybrali." Za Aromku – Milan Šel

Digitální umělkyně Katherine Telushko pochází z Kyjiva, ale momentálně žije v Praze. Katya se ve své tvorbě inspiruje jógou a napojením na něco, "co nás přesahuje". Jóga je skvělou cestou, pomocníkem, i když vnější podmínky nejsou ideální. Její práci jste u nás již mohli shlédnout v kolekci naší autorské značky GAMECHANGERS "Peaceful mind creates peace", kde se dva z jejich designů objevily na tričkách MEDIATION a CONNECTION. Teď jsme do nabídky přidali její autorské grafiky, které Vám zatím můžeme odeslat elektronicky v želané velikosti v kvalitním rozlišení na tisk.

Slovenské lněné šaty SIMPLY GREY. Naše lněné lásky. "Snažíme sa vyrábať kúsky, ktoré budete môcť nosiť celý život, nie len túto sezónu. Ľanové oblečenie, ktoré spĺňa svoj účel ale zároveň v ňom vyzeráte úžasne a cítite sa príjemne. Vyrobené s láskou na Slovensku." To je filosofie slovenské značky Simply Grey. Len a látky pochází ze zemí EU a všechny modely jsou ušité na Slovensku. A jsou jednoduše nádherné!

KERAMICKÁ DÍLNA ACHYLIS - LENKA DIVIŠOVÁ. V dílně Lenky Divišové v Kojeticích na Moravě vzniká krásná ručně vyráběná keramika. Keramiku vyrábí na hrnčířském kruhu i ručně modeluje. Používá při tom různé druhy hlín a techniky. Samozřejmostí je používání zdravotně nezávadných glazurKaždý kus je s láskou vyrobený originál. Odchylky ve struktuře a barvě nejsou kvalitativní vady.

Papelote je české papírnictví, které tu dosud nebylo. Ukazuje papír jako materiál s dlouhou a bohatou historií. Vypráví jeho příběh. Snaží se využít širokých možností, které stále nabízí, a probudit v lidech zájemo jeho kvality. Naším cílem je především oživit a zkvalitnit stávající úroveň výrobků z papíru a nabídnout alternativy k současné produkci. Snažíme se vytvářet sortiment v takové šíři, aby v něm každý nalezl výrobky odpovídající jeho možnostem, které budou funkční, jednoduché a přitom originální a hravé. Při navrhování výrobků klademe důraz především na estetickou úroveň, kvalitu zpracování a funkčnost. Neméně důležitá je pro nás volba materiálů. Naše výrobky jsou z ekologicky šetrných materiálů.

BE NICE: eko-logické papírnictví. "Jsme kamarádi, kteří mají rádi hezké věci a ve všem co dělají se snaží hledat jednoduchost. I přesto, že jsme všichni spíše z města, žijeme s ohledem vůči přírodě. Na těchto hodnotách jsme společně vybudovali značku Be Nice, která vám má nabídnout smysluplnou alternativu k běžně dostupným balicím papírům, blokům, krabičkám a mnoho dalším papírovým produktům." BE NICE team

Sada karet s otázkami PODLE SEBE. Podle sebe vzniklo z čistého nadšení a radosti na konci roku 2018 jako podcast. Zakladatelka projektu Linda Martišková nastartovala projekt s velkou vizí, a to zlepšovat lidem životy inspirativním slovem či příběhy. Hlavními tématy jsou seberozvoj a cesty podle sebe. Je to neuvěřitelné, za ten necelý rok, co podcast běžel už si jej poslechlo bezmála 30 000 posluchačů. (Každou epizodu si v průměru poslechne 1200 lidí.)  V dubnu 2019 vznikla myšlenka na karty Podle sebe, a to hlavně proto, aby posluchači podcastu Podle sebe aktivně mohli na svém rozvoji pracovat. Od samotné myšlenky po realizaci karet to trvalo celkem 3 měsíce a první balíčky poznávacích karet spatřily světlo světa v červenci 2019. Už dávno však nejsou karty jen pro posluchače, ale pro všechny, kteří by rádi uměli přeskočit „povídání o počasí“ nejen se svými blízkými. 

Sojové svíčky SOJOJmenuji se Iveta a jsem zakladatelkou značky SOJO. Všechny svíčky vyrábím sama, každá svíčka je ručně odlitá s tou největší láskou a péčí. Můžete si být tedy jistí, že je každá svíčka originální a že jsem do její výroby vložila kus sebe. Každá svíčka mi prošla rukama, od výběru vůní, vosku či knotů, přes odlití do sklenic až po nalepení etiket a finální zabalení a odeslání k vám. SOJO jsou přírodní ručně vyráběné svíčky ze 100% sójového vosku s bavlněným knotem a esenciálními oleji. SOJO jsou svíčky s příběhem a inspirací k zamyšlení (nápisy na etiketě tvoří kolem dokola příběh). SOJO s láskou k planetě, relaxaci a k sobě samé(mu). Doufám, že vás SOJO svíčky potěší a zpříjemní vaše chvíle. S láskou, Iveta

Eko jógamatky DHAARA. Kdo za značkou stojí? Já, Jana. Žiju jógou, mám ráda pohyb a baví mě design. Během osobní praxe a lektorování jógy mi pod rukama přešlo hodně jogamatek, jenže žádná z nich neměla ten správný šmrnc. Některé klouzaly, jiné lepily, srmděly, případně se po půl roce začaly drolit a rozkládat. Měnit jogamatku každý rok přírodě fakt nepomáhá. Proto jsem se rozhodla, že to tak nenechám. První kolekce krásných, ekologických a zároveň funkčních jóga podložek byla zanedlouho za pomoci mého úžasného muže na světě. Co se týče původu zboží, nejsme zatím úplně lokální. Podložky se vyrábějí z kvalitního přírodního kaučuku z jižní Asie a kvůli zkušenostem se zpracováním bez toxických látek a lepidel spolupracujeme s místním certifikovaným výrobcem po stránce kvality materiálů i přístupu k životnímu prostředí, který dodržuje i zásady férového přístupu k zaměstnancům. Vize je taková, že bychom časem úplně přesunuli výrobu do českého pohraničí a oživili některou z opuštěných sudetských továren, ale na to zatím nemáme dostatečnou kapacitu. Alespoň tedy emise spojené s dopravou do ČR karmicky kompenzujeme pravidelnými příspěvky Člověku v tísni.

VITALVIBE je česká firma, která nabízí ty nejkvalitnější přírodní potraviny a produkty, které vám přináší vitalitu a radost ze života. "Vitalvibe je pro nás způsob života, který každý den žijeme a sdílíme s vámi! Budeme nadšení, pokud vás dokážeme inspirovat k tomu, abyste ve svém životě uskutečnili pozitivní změny a každou vteřinu žili naplno! Věříme, že je možné žít plnohodnotný život - bez únavy a nemocí."

 

EVROPSKÉ UDRŽITELNÉ ZNAČKY 

Kromě lokálních značek si ale podporu zaslouží i ty evropské, smysluplné, udržitelné. Za všechny jako vánoční tipy vybíráme následující.

A BEAUTIFUL STORY: FAIR-TRADE ZNAMENÁ MZDU PRO DŮSTOJNÝ ŽIVOT

Věříme, že každá lidská bytost má právo vytvořit ze svého života ten nejkrásnější příběh. Proto jsme tady." Cathelijne Lania, zakladatelka A Beautiful Story

Celým srdcem věříme v krásné příběhy. Fair-trade šperky A BEAUTIFUL STORY se vyrábějí na opačné straně světa, v Nepálu. Lidé, kteří je vyrábějí, jsou jako součást naší rodiny. Tato práce má pro ně velký význam. Znamená pro ně spravedlivý příjem, střechu nad hlavou, jídlo na stole a nezávislost.

Fair-trade předpokládá „living wages“ (mzdu pro život), a ne minimální mzdy stanovené vládou jednotlivých zemí. S „living wages“ si můžete doslova vytvořit život. Budete mít dostatek zdrojů k zajištění dobré budoucnosti pro sebe a své děti. Věříme, že se jako jednotlivec můžete skutečně rozvíjet, ledaže si nemusíte dělat starosti se svými základními potřebami. S přiměřenou mzdou, která pokryje nejen základní životní náklady, nejenže prožíváte, ale vlastne „si budujete život“.

 

GOT BAG: ZÁCHRANA OCEÁNŮ A PRODUKTY Z RECYKLOVANÉHO PLASTOVÉHO ODPADU Z OCEÁNU  

Ročně se do našich oceánů dostane asi 9 milionů tun plastů. Rostoucí množství plastového odpadu v oceánech vedlo v roce 2016 dva přátele k akci: založili GOT BAG. Jako mladý německý start-up vytvořili první batoh na světě vyrobený z plastů vylovených z oceánů. 

"Díky spojeným silám naší sítě rybářů, textilních pracovníků, designérů a techniků, nevládních organizací a milovníků oceánů jsme přesvědčeni, že je možné změnit svět k lepšímu. Věříme ve společné úsilí všech, kteří se podílejí na naší misi „CREATE AN IMPACT“ - vytvořit něco, co má pozitivní dopad na naši přírodu, lidi a naši planetu." 

Představte si, že na výrobu jednoho "Rolltop backpack" batohu, se použije až 3,5 kg plastu vyloveného z oceánu

AIMÉE DE MARS: VEGANSKÉ PARFÉMY V SOULADU S PRINCIPY AROMATERAPIE 

Aimée de Mars je francouzská společnost zaměřující se na vývoj přírodních veganských parfémů v souladu s principy aromaterapie. Parfémy ovlivňují naši náladu, emoce i chování. Na základě této úvahy využívá společnost Aimée de Mars přínosů esenciálních olejů. Aktivní složky v srdci těchto parfémů jsou tvořeny minimálně z 95 % látkami získanými z přírody.

Aimée de Mars je příběhem babičky Aimée a vnučky Valerie. Valeriino dětství v babiččine zahradě ji ovlivnilo a když Valerie vyrostla, vytvořila nový druh parfumerie: Aromaparfumerie®, Vůně jsou koncipovány na základě principů olfaktoriky (vědního oboru zabývajícího se rozborem vůní a jejich vlivem na člověka) a aromaterapie. Každá vůně obsahuje 21 aktivních substancí,

ARMEDANGELS, DEDICATED a MELAWEAR: ETICKÁ MÓDA TO NEVZDÁVÁ

I když máme za sebou bussinesově těžké roky, naše vlajkové etické značky to nebalí. A my máme obří radost, protože to znamená, že i nadále jsou protiváhou velkých fast-fashion značek a stále dávají lidem v rozvojových zemích férovou mzdu, čím jim zabezpečí důstojný život.

VEGANSKÉ ZNAČKY WILLS VEGAN STORE a NAE VEGAN SHOES: TECHNOLOGICKÝ POKROK A POHODLÍ PRO NAŠE NOHY BEZ ZVÍŘECÍHO UTRPENÍ

Veganským značkám z naší nabídky záleží na ochraně naší planety. Jsou součástí vývoje moderních veganských materiálů, které budou z velké části z přírodních materiálů a v přírodě rozložitelné. Zatím je to proces, kterého součástí jste i vy, naši zákaznící, kteří si koupí a nosí boty z veganské kůže, Pinatexu, recyklovaných PET lahví. Děkujeme!