BLOG

Enjoy the little things - nová jarní kolekce

Nová jarní kolekce ArmedAngels je v znamení ocenění toho, co již máme, co nám svět nadělil, čeho jsme dosáhli. Slova mají velkou moc, nejenom ty vyřčené, ale i ty napsané. Zkuste fairtrade trička z biobavlny, které Vám budou každý den připomínat, co je v životě důležité. Nebo Vás přenesou do oblak, k moři, na vlny, na klavírní koncert... K tomu kalhoty nebo džíny s vysokým pasem z biobavlny a outfit je perfektní. Nebo sáhněte po šatech z vlákna eukalyptu - když je doplníte silonkami a svetříkem, můžete ja začít nosit už teď, jinak jsou ideálním letním kouskem - na pochůzky po rozpáleném městě i na cestování a pohodu na pláži.

Love what you have. Enjoy the little things in life. Never stop playing. Podívejte se na celou kolekci.
Veganské boty a etická móda - co to je?

Veganské boty? Co to je?

Možná byste se jako první hned zeptali, co jsou to ty vegeboty. Zajímalo to i mého kamaráda, který se mnou rád polemizuje úplně o všem, takže došlo i na veganskou obuv. Dle jeho osobní definice jsou to přeci všechny nekožené boty, to znamená i ty levné a méně kvalitní, kterých je v obchodech mnoho, tak proč prodávat něco, co tady už dávno je? Ano, je pravda, že rovnice „veganské boty = nekožené boty“ platí, ale vypovídá jenom o jedné vlastnosti použitého materiálu – nekoženosti. Mně se líbí širší definice, podle které “vegeboty vyprávějí příběh celkového veganského životního stylu“. Ten je kromě jiného o ohleduplném přístupu k životnímu prostředí a všemu živému. Obě značky veganské obuvi Wills London a NAE vegan jsou vyráběny eticky v EU (žádné asijské sweatshopy), jsou v kvalitním provedení a z kvalitních nekožených mariálů, jako např. veganská kůže (směs přirozeně elastických mikrovláken z polyamidu a polyuretanu, žádné PVC), korek, Pinatex (textílie z ananasových listů), recyklované PET lahve, recyklované pneumatiky… V současnosti jsou technologie fakt pokročilé a není potřeba nosit kůži pro vlastní pohodlí nebo potěšení. Veganské materiály jsou kreativní, ohleduplné k životnímu prostředí a k životu jako takovému, přizpůsobí se na noze, jsou prodyšné, odolné a jen tak nepromoknou. Zkrátka jsou nejenom etik, ale i praktik a šik.

 

No a co je to ta etická móda?

A proč vůbec tahat etiku do módy? Za mě jednoznačně proto, že i když máme v EtikButiku rádi módní a stylové outfity, nechceme již dále ignorovat fakt, že textilní a oděvní průmysl, jež představuje významnou část světové ekonomiky, se také významně podílí na znečišťování životního prostředí a využívání lidí z třetích zemí. Proto nabízíme oblečení z biobavlny a dalších přírodních materiálů od dvou etických značek – německé Armedangels a belgické Stanley&Stella. Příběh Stanley&Stella je velmi inspirativní, pod mottem “360° Sustainability” se skrývá snaha o udržitelnost ve všech možných ohledech. Navíc jejich trička, košile, mikiny a tílka jsou příjemné již na dotek (nebudete je chtít sundat) a ty barvy a střihy se jim také moc povedly (najde se zde obepnutá tričko-klasika i módní rozevlátý „loose fit“ kousek). Armedangels tvoří také skupinka nadšenců, kteří vytvářejí nádherné Fair Trade designové kolekce – takže se každou sezonu můžete těšit na limitované kolekce toho nejvíc etik a šik.

Rozhovor s NAE Vegan

Jak jste se dostali k veganství?

Vegany už jsme dlouhá léta. Začala s tím moje žena Paula a postupně jsem se přidal i já a naše dvě dcery. Paula v té době působila také jako aktivistka v oblasti ochrany a práv zvířat.

 

Co bylo pohnutkou pro založení vlastní veganské značky obuvi?

Oba jsme původně matematici. Já jsem několik let pracoval pro nadnárodní IT společnosti a Paula byla zaměstnaná v telekomunikační firmě. Stejně jako 99.99% žen i Paula miluje boty. Nikdy však nemohla najít žádné veganské, které by se jí líbily a tak ji jednoho dne napadlo, že bychom si mohli založit vlastní značku. V té době byly samozřejmě naše zkušenosti v této oblasti ještě téměř nulové…

Kdo navrhuje design vašich bot?
Spolupracujeme sice s několika designéry, ale hlavní nápady pocházejí z našich hlav.

Mohl byste nám stručně popsat používané materiály a výrobu?
Veškerý materiál je samozřejmě neživočišného původu. Nejčastěji používáme mikrovlákna. Mikrovlákna nejsou pouze syntetickým materiálem. Jedná se o látku, která je složena z ultra jemných vláken mikroskopického formátu. Abyste si udělali lepší představu, tato mikrovlákna jsou srovnatelná s vlákny, která se vyskytují v lidských vlasech. Délková hustota těchto vláken je 16 DEN. Vlákna jsou získávána z dílčích vláken vyšší délkové hustoty. Jejich struktura je určena dvěma polymery, které mají podobné vlastnosti jako živočišná kůže. Výsledkem je třikrát lehčí materiál než kůže stejné délkové hustoty, vysoká trvanlivost, voděodolnost a zároveň prodyšnost.

Materiál je ekologický nejen kvůli faktu, že se nejedná o živočišnou kůži, ale i díky způsobu jeho výroby. Náš materiál splňuje tři ekologické faktory:

 

Ekologická výroba

Ekologická výroba bere ohled na lidi a životní prostředí, např. na zdraví a bezpečnost, materiál, spotřebu energie a vody. Bere v potaz také eliminaci prachu a hlučnosti.

 

Humánní ekologie

Humánní ekologie se věnuje vlivu textilií a chemických látek na zdraví a lidské tělo.

Ekologické užívání

Tento faktor zohledňuje důsledek mytí, praní a celkové péče o textilie. 

Proč vaši obuv vyrábíte v Portugalsku?

Portugalsko má svoji vlastní obuvnickou tradici. Portugalská obuv je v dnešní době na mnoha trzích zárukou kvality. Hlavním důvodem pro nás však je snadná kontrola dodržování pracovního práva ve všech našich výrobnách, kterou takto jako lokální výrobci můžeme snadno ověřovat. Dalším důležitým ekologickým faktorem je pak i doprava.Jaké jsou vaše oblíbené NAE boty?

To je velmi lehká otázka – všechny J.

Proč byste doporučili své boty? J

Jsou etické v mnoha ohledech. Nejen z hlediska ochrany životního prostředí, ale také z hlediska lidských práv. Snažíme se zároveň vyrábět designově zajímavé boty, mnoho lidí si je kupuje i jen kvůli jejich vzhledu.

 

Nazvali byste se společností podporující udržitelnost?

Používáme ekologické materiály a spolupracujeme s lokálními továrnami. Ve všech našich výrobnách se držíme zásad udržitelného rozvoje.

Řídíte se těmito zásadami i v každodenním životě?
Jsme vegani, recyklujeme a snažíme se co nejvíce využívat městskou hromadnou dopravu. Oblečení, jídlo i technologii nakupujeme a používáme co nejudržitelnějším způsobem.

 

Jaký je váš oblíbený veganský recept?

To je jednoduché – veganský seitan s hořčičnou omáčkou.

Jak rádi trávíte svůj volný čas?

Věnujeme ho našim dcerám, psům a když nám zbyde čas, setkáváme se s přáteli, chodíme do kina, cestujeme, hrajeme fotbal atd.

 

Jak byste popsali sami sebe? Co máte rádi na životě v Portugalsku?

Začal jsem žít v Portugalsku díky programu Erasmus. Pocházím z Barcelony a v Lisabonu jsem před dvaceti lety strávil šest měsíců v rámci tohoto programu. Na matematickém oboru jsem poznal svoji ženu a v Portugalsku už jsem zůstal. Je to krásná země a lidé zde jsou velmi otevření, mám rád zdejší kulturu, počasí… Přijeďte se přesvědčit na vlastní oči ;).

Pokud byste si mohl vybrat jakékoliv místo na světě – kde byste chtěl žít?

To bych musel být o něco zcestovalejší, abych se takto mohl rozhodnout. Nicméně mám velmi rád své rodné město Barcelonu.

 

Byl už jste někdy v Praze? A líbilo se Vám tam?

V Praze jsme byli minulý rok dvakrát, protože naše dcera žije v Brně. A musím říct, že Praha je opravdu krásné město, jedno z nejhezčích, která jsme kdy navštívili. Rádi bychom jednou poznali všechna zákoutí, která znají jen místní, proto se budeme příště spoléhat na Vás.


 

Stránka 1 z 1 - 3 položek celkem