BLOG

Proč u nás nenajdete boty z klasické kůže?

Protože kůže je problematický materiál, nejenom z etického, ale také ekologického a společenského hlediska. Místo konvenční kůže hledáme alternativy z veganské kůže (mikrovláken), korku, ananasu (Piñatex), na báze rostlinných olejů nebo z recyklovaných PET lahví, airbagů a pneumatik.

 

PROČ JE POUŽÍVÁNÍ KŮŽE PROBLÉM?

Kromě etických aspektů (že nechceme zabíjet nebo využívat zvířata pro naše potřeby), je používání kůže problematické z ekologicky i lidského hlediska.

Mezi největší exportéry kůže patří Indie. Indický kožedělný průmysl je jedním z odvětví, která jsou nejnáročnější na lidskou práci. Poskytuje zaměstnání 2,5 milionu lidí, na pořadu dne jsou špatné pracovní podmínky a nízké standardy ve vztahu k životnímu prostředí. Odhaduje se, že při zpracování kůže (činění) s použitím chromu je v Indii každoročně vyprodukováno 50 000 tun pevného odpadu (na zpracování 1 tuny surové kůže se spotřebuje až 500 kilogramů chemických látek a zároveň vzniká přibližně 600 kilogramů pevného odpadu a 15 až 50 m3 odpadní vody). Dělníci v koželužnách jsou na pracovišti vystaveni různým bezpečnostním a zdravotním rizikům v souvislosti s používáním toxických látek, nebezpečných strojů a vybavení. Proces činění surových kůží je velice náročný na spotřebu vody. Odpadní voda, která se nečistí adekvátně nebo vůbec, může chromem kontaminovat povrchové i podzemní vodní zdroje.

(Zdroj: Na Zemi, brožura Dávej pozor na své kroky - v rámci kampaně Obuj se do toho)

 

DOSTUPNÉ ALTERNATIVY KE KLASICKÉ KŮŽI

Veganská kůže je látka vytvořena ze syntetických mikrovláken. Jedná se o látku, která je složena z ultra jemných vláken mikroskopického formátu. Abyste si udělali lepší představu, tato mikrovlákna jsou srovnatelná s vlákny, která se vyskytují v lidských vlasech. Délková hustota těchto vláken je 16 DEN. Jejich struktura je určena dvěma polymery (polyamid a polyuretan), které mají podobné vlastnosti jako živočišná kůže. Například jsou elastické, takže se na noze hezky přizpůsobí. Výsledkem je třikrát lehčí materiál než kůže stejné délkové hustoty, vysoká trvanlivost, voděodolnost a zároveň prodyšnost. Výrobce Wills Vegan Shoes (WVS) relativně nedávno začal boty vyrábět z veganské kůže na báze bio obilí, které se pěstuje v severní Evropě. Obilí tvoří zatím 30 procent, zbytek je mikrovlákno polyuretan. Nicméně Wills pracuje na tom, že v brzké budoucnosti přinese na trh kompletně biodegradabilní boty. Konkrétně u této značky jde veganství a ekologie ruku v ruce a Will se snaží dále zlepšovat a hledat udržitelné alternativy. 

Piñatex je netkaná textilie z ananasových listů. Snadno se barví, je lehká, měkká, prodyšná a tvárná. K výrobě vlákna není třeba další voda, hnojiva nebo pesticidy, protože se využívají listy (vedlejší produkt pěstování ananasů, tzn. že tím se při výrobě využívá již existující odpad). Listy se po sklizni odkorní, vzniknou vlákna a biomasa, jíž se můžou hnojit ananasové plantáže. Odkorněná vlákna projdou procesem, ve kterém se zbaví gumy, a z rozmělněného materiálu se vyrábí netkaná textilie.

Korek - to je vlastně kůra dubu korkového, který roste především ve Středomoří. Je to dorůstající, udržitelný materiál s vynikající ekologickou bilancí. Víc než polovina světové produkce korku pochází z Portugalska, stejně jako značka NAE Vegan, která dělá nádherné korkové boty. Korek je právě na boty skvělý materiál, protože je hezký a stylový, přírodní, ekologický, ale kromě toho také praktický – přirozeně voděodolný a na údržbu stačí voda, případně přírodní mýdlo.

Recyklované PET lahve, airbagy, pneumatiky. NAE Vegan rádi experimentují s materiály a některé modely bot jsou vyrobeny z recyklovaných PET lahví nebo aurbagů. Podrážka u těchto modelů je zas z recyklovaných pneumatik.

Proč je biobavlna lepší než konvenční bavlna?

Ač se možná na první pohled na pěstování bavlny, která je přírodním vláknem, nejeví nic špatného, tak když si člověk zjistí, co všechno se u toho děje, tak pochopí, že to problém fakt je. Proč? Na stránkách www.aboutorganiccotton.org je celá problematika podrobně popsaná, v českém prostředí se otázkám pěstování bavlny a textilnímu průmyslu věnuje kampaň organizace Na Zemi "Ušili to na nás". Níže jsem v bodech vypsala podle mně ty nejzásadnější informace.

  • Problém začíná již u semínka - konvenční bavlna je často již chemicky "předhnojená" a geneticky modifikovaná.
  • Pěstování konvenční bavlny spotřebuje obrovské množství vody, například na výrobu jednoho trička se spotřebuje až 2700 litrů vody
  • Dále je pěstování bavlny nejvíce chemizovaným odvětvím zemědělství – konvenční bavlna se pěstuje na 4% zemědělské půdy, ale použije se 10% světové spotřeby pesticidů a dokonce takřka až 25% spotřeby insekticidů (Na Zemi, brožurka Ušili to na nás). Takže dochází k velkému znečišťování vody a půdy.
  • S tím se pojí to, že lidé, kteří tuto bavlnu pěstují, se dostávají do kontaktu s chemikáliemi a z toho trpí nemocemi.
  • A v neposlední řadě takové oblečení není zdravé ani pro nás, chemikálie z bavlněného trička hezky vstřebáváme přes kůži.

 

Naproti tomu když si vybereme biobavlnu, tak životnímu prostředí v mnohém ulehčíme. Biobavlna je z 80% zavlažovaná dešťovou vodou, takže dochází k velké úspoře vody na zavlažování. Při pěstování biobavlny se nevyuživájí GMO ani toxické hnojiva, takže je výrazně méně okyselována půda a voda, k dochází k menším emisím skleníkových plynů i k velké úspoře energie (například tím, že se nevyrábí syntetická hnojiva). Kromě toho má pěstování biobavlny i sociální dopady, farmáři, kteří pěstují biobavlnu místo konvenční bavlny pracují v zdravějším prostředí a mají vyšší kvalitu života.

BIOBAVLNAvsBAVLNA

 

HOT NEWS! Co má společného EtikButik a Náplavka?

HOT NEWS! 

Co má EtikButik a Náplavka společné? A proč je Oli (majitelka EtikButiku) vysmátá jak lečo a tofíčka? A co na to malý Kubík (baby boss)? To vše se dozvíte v tomto videu! Nebo tady na tomto odkazu: https://www.etikbutik.cz/naplavka/

Rozhovor pro Vegazín

Znáte Vegazín? Vegazín je prvním čistě veganským časopisem v České republice, který se zaměřuje jak na etické a ekologické, tak i zdravotní aspekty rostlinného stravování. Vychází zdarma elektronicky ve formátu PDF vždy na začátku každého sudého měsíce. Naleznete zde rozhovory se zajímavými lidmi, recenze, reporty, články o výživě, kultuře či sportu, recepty, informace o neziskových organizacích a hnutích za práva zvířat, knižní novinky, kalendář akcí nebo dětské okénko a rubriku S dětmi v kuchyni.  

No a já měla tu čest být zajímavým člověkem na rozhovor do prvního čísla - moc děkuji Klárce a Jonášovi za krásný rozhovor a fotky!

 

 

EtikButik je na YouTube

V červenci nás svou milou návštěvou poctila Veronica Leroy, veganská YouTuberka, která se začala zajímat také o pomalou módu. Popovídaly jsme si hezky, podívejte se.

 

Veganské boty - z čeho to je?

Z JAKÝCH MATERIÁLŮ JSOU VYROBENY VEGANSKÉ BOTY?

 
Veganská kůže

Veganská kůže je látka vytvořena ze syntetických mikrovláken. Jedná se o látku, která je složena z ultra jemných vláken mikroskopického formátu. Abyste si udělali lepší představu, tato mikrovlákna jsou srovnatelná s vlákny, která se vyskytují v lidských vlasech. Délková hustota těchto vláken je 16 DEN. Jejich struktura je určena dvěma polymery (polyamid a polyuretan), které mají podobné vlastnosti jako živočišná kůže. Například jsou elastické, takže se na noze hezky přizpůsobí. Výsledkem je třikrát lehčí materiál než kůže stejné délkové hustoty, vysoká trvanlivost, voděodolnost a zároveň prodyšnost.

Z toho jednoznačně vyplývá skvělá zpráva, a sice naše veganské boty jsou kvalitní a nejsou vyrobeny z koženky z PVC. Kromě toho jsou vyrobeny v EU za etických podmínek (včetně prvotních mikrovláken).

 

Piñatex - textílie z ananasových listů

Piñatex je netkaná textilie z ananasových listů. Snadno se barví, je lehká, měkká, prodyšná a tvárná. K výrobě vlákna není třeba další voda, hnojiva nebo pesticidy, protože se využívají listy (vedlejší produkt pěstování ananasů, tzn. že tím se při výrobě využívá již existující odpad). Listy se po sklizni odkorní, vzniknou vlákna a biomasa, jíž se můžou hnojit ananasové plantáže. Odkorněná vlákna projdou procesem, ve kterém se zbaví gumy, a z rozmělněného materiálu se vyrábí netkaná textilie.

 

Korek

Korek - to je vlastně kůra dubu korkového, který roste především ve Středomoří. Je to dorůstající, udržitelný materiál s vynikající ekologickou bilancí. Víc než polovina světové produkce korku pochází z Portugalska, stejně jako značka NAE Vegan, která dělá nádherné korkové boty.

Korek je právě na boty skvělý materiál, protože je hezký a stylovýpřírodní, ekologický, ale kromě toho také praktický – přirozeně voděodolný a na údržbu stačí voda, případně přírodní mýdlo. A přesně takovéto kombinace máme v EtikButiku nejradši. Vyzkoušejte také!

 

Recyklované PET lahve a recyklované pneumatiky

Portugalská značka NAE Vegan ráda experimentuje s materiály a některé modely tenisek (řada Re-Bottle) a sandálek jsou vyrobeny z recyklovaných PET lahví. Podrážka u těchto modelů je zas z recyklovaných pneumatik.

Z čeho je etické oblečení vyrobeno?

Značky Stanley & Stella a ArmedAngels pracují při výrobě oblečení pouze s ekologickými materiály. Jejich oblečení je vyrobeno ze 100% certifikované čisté organické bavlny, která je v některých modelech doplněná přírodními vlákny “Modal” nebo “Tencel”.

 

Biobavlna – Organic ring-spun cotton

Obě nabízené značky Stanley & Stella a ArmedAngels používají organickou bavlnu, jež splňuje všechny GOTS standardy a je certifikovaná.

Střídavé obhospodařování půdy přispívá ke zvyšování její úrodnosti a biodiverzity. Při pěstování biobavlny, která není geneticky modifikována se používají přírodní hnojiva, takže se předchází zněčištění spodní vody a řek. 

Jako prémiová značka Staney & Stella nabízí vysoce kvalitní produkty, které jsou vyrobeny z organické česané bavlny. Její vlákna jsou měkčí, hladší a poskytují tak výborný podklad pro jakýkoliv potisk. Speciální proces výroby v sobě zahrnuje také čištění vláken od všech nečistot a krátkých vláken. Výsledkem je tak pevná a odolná látka, která je navíc 100% rozložitelná.

 

Z biobavlny lze vyrobit takřka všechno - trička (s potiskem i bez), mikiny, košile, džíny, kalhoty, šaty, ale i svetříky nebo tepláky. 

 

 

Tencel

Tencel Lyocell je v dnešní době nejekologičtější vlákno vyráběno exkluzivně z celulózy z eukalyptů, které se pěstují udržitelným způsobem na speciálních farmách.

Tencel je velice módní, jemné a lehké vlákno, které  má vysokoabsorpční vlastnosti a přirozeně brání množení bakterií.

Tencel v kombinaci s biobavlnou poskytuje zákaznikům možnost na vlastní kůži vyzkoušet materiál, který je příjemné hladký lehký a také 100% ekologický a rozložitelný.

 
Lenzing Modal

Modal je vlákno z celulózy z bukového dřeva, které se pěstuje na plantážích udržitelným způsobem. Vlákna se získávají speciálně pomocí tzv. Edelweiss technologie, která využívá kyslík.

Modal je příjemné  vlákno, které je vhodné ke každodennímu nošení a je také 100% rozložitelné.

 
Len

Toto vlákno je vyrobeno z přírodní celulózy z lenu. Má specifickou nepravidelnou texturu a také výjimečné vlastnosti, protože přirozeně chladí a je hodně prodyšné. Lenové oblečení se proto skvěle hodí na teplé letné dny a minimálně jeden kousek by neměl chybět ani ve Vašem šatníku. Při pěstovaní lnu nevzniká žádný odpad, spotřebuje se méně vody a energie a proto tato produkce tolik nezatěžuje přírodu.

 

 

Enjoy the little things - nová jarní kolekce

Nová jarní kolekce ArmedAngels je v znamení ocenění toho, co již máme, co nám svět nadělil, čeho jsme dosáhli. Slova mají velkou moc, nejenom ty vyřčené, ale i ty napsané. Zkuste fairtrade trička z biobavlny, které Vám budou každý den připomínat, co je v životě důležité. Nebo Vás přenesou do oblak, k moři, na vlny, na klavírní koncert... K tomu kalhoty nebo džíny s vysokým pasem z biobavlny a outfit je perfektní. Nebo sáhněte po šatech z vlákna eukalyptu - když je doplníte silonkami a svetříkem, můžete ja začít nosit už teď, jinak jsou ideálním letním kouskem - na pochůzky po rozpáleném městě i na cestování a pohodu na pláži.

Love what you have. Enjoy the little things in life. Never stop playing. Podívejte se na celou kolekci.
Veganské boty a etická móda - co to je?

Veganské boty? Co to je?

Možná byste se jako první hned zeptali, co jsou to ty vegeboty. Zajímalo to i mého kamaráda, který se mnou rád polemizuje úplně o všem, takže došlo i na veganskou obuv. Dle jeho osobní definice jsou to přeci všechny nekožené boty, to znamená i ty levné a méně kvalitní, kterých je v obchodech mnoho, tak proč prodávat něco, co tady už dávno je? Ano, je pravda, že rovnice „veganské boty = nekožené boty“ platí, ale vypovídá jenom o jedné vlastnosti použitého materiálu – nekoženosti. Mně se líbí širší definice, podle které “vegeboty vyprávějí příběh celkového veganského životního stylu“. Ten je kromě jiného o ohleduplném přístupu k životnímu prostředí a všemu živému. Obě značky veganské obuvi Wills London a NAE vegan jsou vyráběny eticky v EU (žádné asijské sweatshopy), jsou v kvalitním provedení a z kvalitních nekožených mariálů, jako např. veganská kůže (směs přirozeně elastických mikrovláken z polyamidu a polyuretanu, žádné PVC), korek, Pinatex (textílie z ananasových listů), recyklované PET lahve, recyklované pneumatiky… V současnosti jsou technologie fakt pokročilé a není potřeba nosit kůži pro vlastní pohodlí nebo potěšení. Veganské materiály jsou kreativní, ohleduplné k životnímu prostředí a k životu jako takovému, přizpůsobí se na noze, jsou prodyšné, odolné a jen tak nepromoknou. Zkrátka jsou nejenom etik, ale i praktik a šik.

 

No a co je to ta etická móda?

A proč vůbec tahat etiku do módy? Za mě jednoznačně proto, že i když máme v EtikButiku rádi módní a stylové outfity, nechceme již dále ignorovat fakt, že textilní a oděvní průmysl, jež představuje významnou část světové ekonomiky, se také významně podílí na znečišťování životního prostředí a využívání lidí z třetích zemí. Proto nabízíme oblečení z biobavlny a dalších přírodních materiálů od dvou etických značek – německé Armedangels a belgické Stanley&Stella. Příběh Stanley&Stella je velmi inspirativní, pod mottem “360° Sustainability” se skrývá snaha o udržitelnost ve všech možných ohledech. Navíc jejich trička, košile, mikiny a tílka jsou příjemné již na dotek (nebudete je chtít sundat) a ty barvy a střihy se jim také moc povedly (najde se zde obepnutá tričko-klasika i módní rozevlátý „loose fit“ kousek). Armedangels tvoří také skupinka nadšenců, kteří vytvářejí nádherné Fair Trade designové kolekce – takže se každou sezonu můžete těšit na limitované kolekce toho nejvíc etik a šik.

Stránka 1 z 1 - 9 položek celkem

Tento web používá soubory cookie v souladu s ochranou osobních údajů. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.