O nás

Proč EtikButik?

O ETIKBUTIK.CZ

EtikButik.cz je e-shop s výdejnou a showroomem v Praze, který nabízí stylové a cenově dostupné oblečení od etických a udržitelných značek, vybrané kousky českých designérů a veganskou obuv a doplňky. Pokud bez předchozí objednávky zavítáte přímo do butiku, najdete tam vždy aktuální limitovanou sezónní kolekci férové značky ArmedAngels, dále vybrané basic kousky značky Stanley/Stella a sezónní nabídku veganských bot značek Wills Vegan Shoes a NAE Vegan Shoes. Na e-shopu je nabídka ještě širší než v pražském showroomu, proto pokud hledáte konkrétní kousek, vyplatí se předem udělat objednávku a 1-2 týdny počkat, než etický kousek dorazí. Pokud si neradi vybíráte oblečení a boty online, zavítejte na konzultaci do obchůdku, kde Vám rádi s výběrem poradí - můžete si zde zkusit, jak Vám padnou různé modely a také si prohlédnout katalog a vzorkovník barev.

 

 "Etika je pro mě na prvním místě a osobně ji chápu jak směrem k lidem, tak ke zvířatům. Jako spotřebitelé máme velkou moc hlasovat za férovější a ohleduplnější přítomnost a udržitelnou budoucnost, a to právě tím, jaké produkty nakupujeme. Proto jsem moc ráda, že již v dnešní moderní době existují etické alternativy - oblečení a boty vyrobené za férových podmínek a z kvalitních materiálů neživočišního původu. Nemusíme se hned zbavit všeho majetku a vrátit se na stromy, stačí začít právě teď dělat informované a odpovědné volby. Každý krok férovým směrem se počítá – a každá cesta jednou začala prvním krokem."  Olga Garajová (majitelka)

 
Proto v EtikButik.cz naleznete pouze pečlivě vybrané značky, které svoje produkty vyrábějí za férových podmínek.

Veganské boty značek Wills Vegan Shoes a NAE Vegan Shoes jsou vyráběny v Evropě, v Portugalsku.

Obě etické módní značky ArmedAngels a Stanley/Stella jsou součástí iniciativy Fair Wear Foundation, která svými přísnými standardy dbá na to, aby zaměstnanci dostali férovou mzdu a pracovali rozumný počet hodin, aby byli pracovní podmínky bezpečné a aby se nezneužívala dětská práce.

Designová upcyklovaná kabelka TeaBag je dílem české designérky Pavly Zimmermanové, která na výrobu používá zbytkový materiál z čalounické dílny. Každý kus je originál na míru zbytkového materiálu, aby se minimalizoval odpad a částka v hodnotě materiálu putuje na podporu chráněné dílny. 

Příběh EtikButiku

A TEĎ TROCHU OSOBNĚ: PŘÍBĚH ETIKBUTIKU

Co bylo impulzem, motivací, tedy jak se vlastně zrodil ten nápad založit e-shop s takovou kombinací jako veganská obuv a etická móda?

Zjišťuji, že je pro mě dost těžké jednoduše na ni odpovědět – neexistuje konkrétní impulz nebo konkrétní aha-moment. V mém případě se spíš jedná o sérii zdánlivě náhodných událostí, při kterých jsem potkala ty správné lidi nebo se naučila tu správnou dovednost (nebo si alespoň uvědomila, že bych se ten web chtěla naučit dělat:-), protkanou všudepřítomnou touhou mého života dělat něco, co má přidanou hodnotu, co pomáhá planetě, lidem a všem živým bytostem a zároveň má v sobě kreativní náboj (a není to jenom kancelářská administrativa).

V roce 2006 jsem přestala jíst maso – chodila jsem tehdy na jógu a tam je tou součásti filozofie áhinsa – nenásilí. Vystudovala jsem FHS, obor Občanský sektor, kde mě nejvíc lákala společenská odpovědnost firem a ekologické neziskovky. Tak jsem nastoupila do korporátu, abych si vyzkoušela, jaké to tam je (abych pak z pozice neziskovky mohla s firmami lépe spolupracovat). Docela brzy mi sice došlo, že korporát asi nebude úplně pro mě, ale chtěla jsem tomu dát ještě šanci (a penízky se hodily, stěhování, svatba, vždyť to znáte). Ale jen tak pro zpestření a kreativní vyžití jsem si dala kurz Web Designu, kde jsme vytvářeli úplně základní e-shop (hmm, mohla bych si vytvořit e-shop?). Koncem roku 2013 jsem nastoupila do nové práce, kde jsem potkala kolegyni, která mě později co by dobrovolnice století podpořila při rozjedzu EtikButiku. V následujícím roku jsem postupně začala zjišťovat, jaké otrasné podmínky jsou v textilním a módním (a také obuvním) průmyslu a že to fakt již nechci, nechci, nechci podporovat – následovalo období googlení alternativních možností ke klasické fast fashion – rychlé módě. Taky jsem se již předtím dogooglovala k tomu, že existují veganské boty – kvalitní a nekožené boty – byla to přesně ta alternativa, kterou jsem sháněla, ale nebyla ještě v ČR k dostání. A tak hledání etických alternativ a touha zkusit si webdesign v praxi spolu s nadšením něco rozjet a vytvořit přidanou hodnotu pro společnost dalo vzniknout e-shopu s vegebotami a etickou módou (název EtikButik.cz vymyslel manžel:-)

 

A jak to funguje dnes?

Tři roky jsem budovala EtikButik popři hlavním zaměstnání, v současnosti zas kombinuji mateřství na plný úvazek a rozvoj a péči o mé první etické "miminko" (EtikButik je taky takové vyvíjející se miminko:-). A od kdy jsem máma, tak potřebu ochrany naší planety pro další generace vnímám ještě mnohem více. I když je to někdy zápřah a často věci nestíhám (tímto se všem předem omlouvám, že nestíhám odepisovat na všechny emaily), tak nelituji a obojí mě nesmírně naplňuje. Díky skvělému týmu EtikButik nejenom stále funguje, ale také roste - za 5 let jsme se již 3x stěhovali, až jsme zakotvili na našem vysněném místě - u pražské Náplavky. 

S nadsázkou lze říci, že jsem si sama nejlepší a oddanou zákaznicí - takové vegeboty pro Vás testuji již od března 2015 a stále jsem z nich nadšená (v případě dotazů ráda poradím z vlastní zkušenosti) a už přes 5 let jsem si nepořídila skoro žádné oblečení z klasického obchodního řetězce. Snažím se najít vyváženost mezi městem a přírodou, mezi touhou se nahodit, dobře se najíst a zabavit, ale zároveň žít pokud možno co nejvíc eko – s ohledem na životní prostředí. O tom, jestli a jak se mi to daří, ale také o tom, co mě zaujme bych se s Vámi ráda průběžně dělila prostřednictvím blogu – akorát nestíhám, takže to chce ještě chvilku čas :-) 

Věřím, že když jste dočetli až sem, tak Vám taky osud planety není lhostejný. Buďme spolu tou změnou, kterou chceme vidět ve světe.

Olga

Vegeboty na streche

Vše o našich materiálech

Z čeho je etické oblečení vyrobeno?

V EtikButiku najdete oblečení vyrobené výhradně za férových, etických podmínek. Naše značky vybíráme pečlivě také s ohledem na dopad na životní prostředí, takže všechny kousky jsou vyrobeny z přírodních nebo recyklovaných materiálů. Ke klasickým materiálům používaným v módním průmyslu (bavlna, viskóza, polyester) nabízíme jejich udržitelnější alternativy - biobavlnu, Ecovero, Tencel a další.

 

Proč je problém pěstování konvenční bavlny, výroba konvenční viskózy nebo polyester? 

V módním průmyslu se velmi často používá bavlna nebo polyester. Polyester je problém, protože je syntetický, rozkládá se přes 200 let a při jeho praní se uvolňují do vody mikroplasty. Dalším materiálem je viskóza - uměle vyrobené celulózové vlákno, které se dosahuje chemickým zpracováním drceného dřeva. Bavlna i viskóza jsou z přírodních vláken, tak by se na první pohled mohlo zdát, že to jsou skvělé materiály. Skutečnost je však trochu jiná...

Bavlna je docela náročná na pěstování, proto se v současnosti často používá její geneticky modifikovaná verze a hodně se hnojí. Také je náchylná na škůdce, takže se používají toxické postřiky. Lze říct, že se jedná o nejvíce chemizované odvětví zemědělství. Konvenční bavlna se pěstuje na 4% zemědělské půdy, ale použije se 10% světové spotřeby pesticidů a dokonce takřka až 25% spotřeby insekticidů (Na Zemi, brožurka Ušili to na nás). To je obrovské množství toxických látek, které se dostávají do půdy, do vody, ale také do kontaktu s lidmi, kteří tuto bavlnu pěstují. . A z toho pak zemědělci trpí těžkými nemocemi. A v neposlední řadě takové oblečení není zdravé ani pro nás, chemikálie z bavlněného trička vstřebáváme přes kůži. Dalším problémem je, že na pěstování konvenční bavlny se spotřebuje obrovské množství vody - na výrobu jednoho trička až 2700 litrů vody. Bavlna se pěstuje v teplém prostředí, často v oblastech, kde je vody nedostatek, a "díky" pěstování bavlny vyschlo například Aralského jezero.

Problém s konvenční viskózou lze shrnout  následujících bodech. Problém začíná již u suroviny - dřevo pro výrobu celulózy často pochází z ohrožených deštných pralesů. Surovina se obvykle dodává po celém světě, což má za následek obrovské emise CO2. Ve výrobním procesu se používá toxický sirovodík a sirouhlík. V mnoha případech mohou tyto plyny unikat a znečišťovat naše životní prostředí. Konvenční výrobní procesy vyžadují hodně energie a vody. Kromě toho se ve skutečnosti používá pouze 30% suroviny. Zbývajících 70% je zahozeno.

 

A jaké jsou alternativy?  

Biobavlna 

Naproti tomu biobavlna se pěstuje tradičně, bez GMO a škodlivých chemikálií, je až z 80 procent zavlažována dešťovou vodou, její pěstování přináší také lepší a zdravější život farmářům a také nižší uhlíkovou stopu. Střídavé obhospodařování půdy přispívá ke zvyšování její úrodnosti a biodiverzity. Při pěstování biobavlny, která není geneticky modifikována se používají přírodní hnojiva, takže se předchází znečištění spodní vody a řek. (více info: abutorganiccotton.org)

Co se týče biobavlny, doporučujeme vybírat produkty s certifikací GOTS (Global Organic Textile Standard). Tato certifikace je celosvětově uznávaná jako nejvyšší standard ve výrobě, zpracování a potisku textilu, takže je v ní zahrnutá výroba celého kousku od semínka biobavlny přes šití, barvení a potisk. Kromě kritérií týkajících se ochrany životního prostředí zahrnuje i sociální kritéria – jako například bezpečné pracovní podmínky, minimální mzda, maximální pracovní doba a volný čas, zákaz dětské práce…

V nabídce ETIKBUTIK BASICS máme kousky, které jsou vyrobeny z organické česané bavlny. Její vlákna jsou měkčí, hladší a poskytují tak výborný podklad pro jakýkoliv potisk. Speciální proces výroby v sobě zahrnuje také čištění vláken od všech nečistot a krátkých vláken. Výsledkem je tak pevná a odolná látka, která je navíc 100% rozložitelná.

 
Ecovero (LENZING ™ ECOVERO ™)

LENZING ™ ECOVERO ™ je ekologická viskóza, která je přísně vyrobena v souladu s pokyny certifikátu "EU Ecolabel". 

Proč je LENZING ™ ECOVERO ™ lepší než konvenční viskóza?

 • Dřevo z udržitelného lesnictví - Náš partner Lenzing, který se nachází v Rakousku, používá pro svoji výrobu pouze dřevo certifikované FSC a PEFC z udržitelného lesního hospodářství. (takže žádné dřevo z pralesů!)
 • Krátké cestování - Dřevo pochází z okolních lesů. Spojením zvláště udržitelného výrobního procesu a výrazně kratších zátěží se emise CO2 sníží na polovinu. (žádné cestování přes celou planetu!)
 • Uzavřený cyklus - Lenzing vyvinul obzvláště udržitelný proces, který recykluje většinu vody a všech použitých chemikálií. Důsledek? Žádné znečištění vůbec.
 • O 50% nižší spotřeba energie a vody - Cyklus opouští pouze čistá chladicí voda. Nový proces také šetří 50% energie. Mimo jiného je potřebná energie plně produkována na místě.

 

Tencel

Tencel Lyocell je ekologické vlákno vyráběno z celulózy dřeva eukalyptů, které se pěstují udržitelným způsobem na speciálních farmách. Jedná se o velice módní, jemné a lehké vlákno, které  má vysokoabsorpční vlastnosti (o 50% více než bavlna) a přirozeně brání množení bakterií. Je 100% ekologický a rozložitelný. Objem produkce z Tencelu je až 10x vyšší než objem produkce z tradiční bavlny - na jedno tričko z bavlny je potřeba 6 m2 půdy, na té samé půdě lze vyprodukovat až 10 triček z Tencelu.  

 

Lenzing Modal

Modal je vlákno z celulózy z bukového dřeva, které se pěstuje na plantážích udržitelným způsobem. Vlákna se získávají speciálně pomocí tzv. Edelweiss technologie, která využívá kyslík. Modal je příjemné  vlákno, které je vhodné ke každodennímu nošení a je také 100% rozložitelné.

 
Len

Toto vlákno je vyrobeno z přírodní celulózy z lenu. Má specifickou nepravidelnou texturu a také výjimečné vlastnosti, protože přirozeně chladí a je hodně prodyšné. Lenové oblečení se proto skvěle hodí na teplé letné dny a minimálně jeden kousek by neměl chybět ani ve Vašem šatníku. Při pěstovaní lnu nevzniká žádný odpad, spotřebuje se méně vody a energie a proto tato produkce tolik nezatěžuje přírodu.

 

PROČ JE PROBLÉM POUŽÍVÁNÍ KONVENČNÍ KŮŽE ZE ZVÍŘAT A JAKÉ JSOU ALTERNATIVY?

Kromě etických aspektů (že nechceme zabíjet nebo využívat zvířata pro naše potřeby), je používání kůže problematické z ekologicky i lidského hlediska. Mezi největší exportéry kůže patří Indie. Indický kožedělný průmysl je jedním z odvětví, která jsou nejnáročnější na lidskou práci. Poskytuje zaměstnání 2,5 milionu lidí, na pořadu dne jsou špatné pracovní podmínky a nízké standardy ve vztahu k životnímu prostředí. Odhaduje se, že při zpracování kůže (činění) s použitím chromu je v Indii každoročně vyprodukováno 50 000 tun pevného odpadu (na zpracování 1 tuny surové kůže se spotřebuje až 500 kilogramů chemických látek a zároveň vzniká přibližně 600 kilogramů pevného odpadu a 15 až 50 m3 odpadní vody). Dělníci v koželužnách jsou na pracovišti vystaveni různým bezpečnostním a zdravotním rizikům v souvislosti s používáním toxických látek, nebezpečných strojů a vybavení. Proces činění surových kůží je velice náročný na spotřebu vody. Odpadní voda, která se nečistí adekvátně nebo vůbec, může chromem kontaminovat povrchové i podzemní vodní zdroje. (Zdroj: Na Zemi, brožura Dávej pozor na své kroky - v rámci kampaně Obuj se do toho)

 
Veganská kůže

Veganská kůže je látka vytvořena ze syntetických mikrovláken. Jedná se o látku, která je složena z ultra jemných vláken mikroskopického formátu. Abyste si udělali lepší představu, tato mikrovlákna jsou srovnatelná s vlákny, která se vyskytují v lidských vlasech. Délková hustota těchto vláken je 16 DEN. Jejich struktura je určena dvěma polymery (polyamid a polyuretan), které mají podobné vlastnosti jako živočišná kůže. Například jsou elastické, takže se na noze hezky přizpůsobí. Výsledkem je třikrát lehčí materiál než kůže stejné délkové hustoty, vysoká trvanlivost, voděodolnost a zároveň prodyšnost.

Z toho jednoznačně vyplývá skvělá zpráva, a sice naše veganské boty jsou kvalitní a nejsou vyrobeny z koženky z PVC. Kromě toho jsou vyrobeny v EU za etických podmínek (včetně prvotních mikrovláken).

 

Piñatex - textílie z ananasových listů

Piñatex je netkaná textilie z ananasových listů. Snadno se barví, je lehká, měkká, prodyšná a tvárná. K výrobě vlákna není třeba další voda, hnojiva nebo pesticidy, protože se využívají listy (vedlejší produkt pěstování ananasů, tzn. že tím se při výrobě využívá již existující odpad). Listy se po sklizni odkorní, vzniknou vlákna a biomasa, jíž se můžou hnojit ananasové plantáže. Odkorněná vlákna projdou procesem, ve kterém se zbaví gumy, a z rozmělněného materiálu se vyrábí netkaná textilie.

 

Korek

Korek - to je vlastně kůra dubu korkového, který roste především ve Středomoří. Je to dorůstající, udržitelný materiál s vynikající ekologickou bilancí. Víc než polovina světové produkce korku pochází z Portugalska, stejně jako značka NAE Vegan, která dělá nádherné korkové boty.

Korek je právě na boty skvělý materiál, protože je hezký a stylový, přírodní, ekologický, ale kromě toho také praktický – přirozeně voděodolný a na údržbu stačí voda, případně přírodní mýdlo. A přesně takovéto kombinace máme v EtikButiku nejradši. Vyzkoušejte také!

 

Recyklované PET lahve a recyklované pneumatiky

Portugalská značka NAE Vegan ráda experimentuje s materiály a některé modely tenisek (řada Re-Bottle) a sandálek jsou vyrobeny z recyklovaných PET lahví. Podrážka u těchto modelů je zas z recyklovaných pneumatik.

 

Jak se starat o veganské boty a etické oblečení

Když chcete, aby Vám vegeboty a  oblečení z organických a přírodních materiálů (biobavlna, modal a tencel) ve Vašem šatníku vydrželi co nejdéle jako nové, přinášíme pár tipů a rad, jak se o ně starat. Doporučení od výrobců jsme doplnili o naše osobní zkušenosti s produkty, které u nás v e-shopu najdete.

Veganské boty jsou vyrobené eticky v EU, jsou lehučké a také nenáročné na starostlivost. V případě potřeby je stačí otřít vodou navlhčeným hadříkem, není nutné je ani impregnovat, materiál je sám o sobě nepromokavý.

Oblečení z organických a přírodních materiálů doporučujeme prát na co nejšetrnějším pracím programu (ručné praní) na max. 30 stupňů na 800 otáček. Preferujeme používaní ekologických pracích prostředků.

 
Vše o nákupu

Dostupnost zboží

Abychom pro Vás mohli již od začátku zajistit co nejširší nabídku etické módy (vegeboty a oblečení ve všech dostupných barvách a velikostech), zvolili jsme prozatím taktiku „přiměřeně optimálně skladem, všechno dostupné na objednávku“. V Praze máme showroom a výdejnu (a to je zároveň náš sklad), ale rozhodně se nám tam nevejde všechno, co se vejde do online prostoru na e-shop. Nicméně skvělé je, že na e-shopu si můžete vyfiltrovat, které modely jsou skladem - označením možnosti "Na skladě" se Vám ukážou modely, které máme v Praze alespoň v jedné velikosti (jestli máme přesně tu Vaši velikost si budete muset ověřit přímo v detailu produktu). 

Dodání zpravidla 1-3 týdny

Značky Wills Vegan ShoesNAE Vegan Shoes nebo Stanley&Stella mají velmi rozsáhlou celoroční nabídku, takže se velmi lehce může stát, že právě daný model ve Vámi vybrané kombinaci (model, barva, velikost) nemáme v Praze. To ale vůbec nevadí, zboží obratem objednáme u výrobce. Tímto Vás tedy chceme poprosit o trpělivost při dodání. Snažíme se o to, aby k Vám do botníku nebo šatníku zavítaly vegebotky a biomóda co nejdřív. Jako dobu dodání uvádíme 1-3 týdny, pokud má Vaši velikost výrobce skladem. Nejčastěji se na Váš balíček můžete těšit cca 2 týdny po objednávce (třetí týden je rezervní, pokud by došlo ke skluzu při expedici balíku nebo doručování dopravcem). Nicméně se může stát, obzvlášť v zimní sezóně, že výrobce boty vyprodá a další naskladnění může trvat i cca měsíc. V každém případě Vás o dostupnosti a dodání Vámi vybraného zboží budeme informovat, jakmile budeme mít potvrzený jeho aktuální stav.

Skladem v Praze

Výjimkou z našeho objednávkového pravidla jsou limitované sezónní kolekce - např. krásné kousky od německé etické značky ArmedAngels - tady vždy předem pečlivě vybíráme limitovanou sezónní kolekci, která pak dorazí do Prahy. U těchto kolekcí je doobjednávání vyprodaných velikostí vždy "Na dotaz", tzn. nevíme předem odhadnout, jestli to bude možné, ale rádi se vám na váš srdcový kousek zeptáme :)

Na dotaz

U některých produktů máme omezenou možnost doobjednávání vyprodaných kousků, proto jsme zvolili možnost dostupnosti Na dotaz. U těchto produktů pak vždy na základě poptávky kontaktujeme výrobce a zjišťujeme, zda je ještě možné produkt doobjednat.

Osobní odběr v Praze

V Praze máte možnost vyzvednout si objednané zboží  ve výdejně a showroomu na adrese Rašínovo nábřeží 54, Praha 2 (u Náplavky). Tuto možnost vřele doporučujeme, protože si můžete rovnou vyzkoušet, jak Vám boty nebo oblečení padne a zaplatit až to, co si s sebou odnesete. Dostupnost je velmi dobrá - stanice metra Karlovo náměstí, stanice tramvaje Palackého náměstí.

Zasílaní zboží

Zboží je dodávano prostředníctvím Zásilkovny, České pošty. nebo kurýra DPD. Při dodání zboží bude kupujícimu účtováno poštovné dle zvoleného typu dopravy následovně:

 • Z-Point (Zásilkovna): 39 Kč - při nákupu nad 1000 Kč doprava zdarma
 • DPD kurýr: 69 Kč (zastřešuje Zásilkovna) - při nákupu nad 1000 Kč doprava zdarma
 • Česká Pošta: 89 Kč (služba Balík do ruky, zastřešuje Zásilkovna)

 

Tabulky velikostí oblečení a bot

U většiny značek bohužel nemáme od výrobce k dispozici tabulku velikostí. Na požádání vám konkrétní kousek rádi přeměříme. 

Výrobci veganských bot také nemají vlastní tabulku, ale řídí se standardizovanými evropskými rozměry.

 

FILTRY V LEVÉM MENU E-SHOPU

V levém menu e-shopu máte možnost filtrovat zboží dle různých parametrů. Nejpraktičtější je filtr "Na skladě".

Filtr "Na skladě"

Označením možnosti "Na skladě" se Vám ukážou modely, které máme v Praze alespoň v jedné velikosti. Jestli máme Vaši velikost si můžete ověřit přímo v detailu produktu (po kliknutí na výběr velikosti "Zvolte variantu") nebo můžete níže ve filtru vybrat pouze Vaši velikost (a pak se Vám vyfiltrují pouze modely, které jsou skladem ve Vaší velikosti). 

 

Zákaznický účet

Před objednávkou určitě doporučujeme zaregistrovat se. Můžete pak online sledovat stav svojí objednávky a po jejím vyřízení budete mít k dispozici ke stažení fakturu v PDFku. 

Dotaz k produktu

U každého produktu máte možnost odeslat dotaz přímo k danému produktu. Je to rychlé a jednoduché a my se také budeme snažit odpovídat co nejrychleji :-)

 

Vrácení nebo výměna zboží

Boty i oblečení musí sednout, to je jasné. Bez toho to nejde, kompromisy nejsou vítány, mělo by Vám být pohodlně. Právě proto chápeme a vůbec nám nevadí, že při nákupe přes e-shop můžete nepoškozené zboží do 14 dnů bez udání důvodu vrátit nebo vyměnit. 

Při vracení zboží vyplňte, prosím, formulář pro odstoupení od smlouvyDíky Zásilkovně můžete po předchozí domluvě s námi ZDARMA poslat věci, které Vám nesedí nebo je potřebujete vyreklamovat. Před tím, než sa vydáte do pobočky Zásilkovny nás, prosím, kontaktujte, abychom Vám svoz zařídili.

 

DŮLEŽITÉ INFO 

Prosím dejte nám vždy vědět předem emailem (pokud to není možné emailem, tak telefonicky - telefonní číslo je uvedeno v emailu o potvrzení objednávky), když se nám chystáte zboží poslat zpátky. 

Z logistických důvodů preferujeme vracení zboží přes Zásilkovnu. Pokud Vám tento způsob nevyhovuje, tak se s Vámi individuálně domluvíme a sdělíme Vám právě v ten moment nejideálnější adresu na vrácení zásilky poštou a také budeme vědět, že máme balíček očekávat. Předem moc děkujeme :-)

 

REKLAMACE

Na všechny naše etické kousky je také záruka 2 roky. Pokud Vás některý etický kousek zlobí, to nás samozřejmě mrzí, ale něco s tím uděláme! Spolu s reklamovaným produktem nám, prosím, zašlete i vyplněný reklamační formulář. Předem děkujeme!

 

Reklamační řád

Zákonná práva z vad

Práva a povinnosti smluvních stran ohledně práv z vadného plnění se řídí příslušnými obecně závaznými předpisy (zejména ustanoveními § 1914 až 1925, § 2099 až 2117 a § 2161 až 2174 občanského zákoníku).

Prodávající odpovídá Kupujícímu, že zboží při převzetí nemá vady. Zejména prodávající odpovídá Kupujícímu, že v době, kdy Kupující zboží převzal:

 • má zboží vlastnosti, které si strany ujednaly, a chybí-li ujednání, má takové vlastnosti, které prodávající nebo výrobce popsal nebo které kupující očekával s ohledem na povahu zboží a na základě reklamy jimi prováděné,
 • se zboží hodí k účelu, který pro jeho použití prodávající uvádí nebo ke kterému se zboží tohoto druhu obvykle používá,
 • zboží odpovídá jakostí nebo provedením smluvenému vzorku nebo předloze, byla-li jakost nebo provedení určeno podle smluveného vzorku nebo předlohy,
 • je zboží v odpovídajícím množství, míře nebo hmotnosti a
 • zboží vyhovuje požadavkům právních předpisů.

Projeví-li se vada v průběhu šesti měsíců od převzetí, má se za to, že věc byla vadná již při převzetí kupujícím pokud prodejce neprokáže opak.

Kupující spotřebitel je oprávněn uplatnit právo z vady, která se vyskytne u nepoužitého spotřebního zboží v době dvaceti čtyř měsíců od převzetí zboží. Tato doba se zkracuje na dvanáct měsíců v případě použitého spotřebního zboží poskytnutého se slevou. Za vadu zboží se nepovažuje jeho běžné opotřebení.

V uvedených lhůtách je kupující spotřebitel oprávněn uplatnit reklamaci a podle své volby požadovat:

 • odstranění vady dodáním nové věci bez vady nebo dodáním chybějící věci;
 • bezplatné odstranění vady opravou;
 • přiměřenou slevu z kupní ceny,
 • vrácení kupní ceny na základě odstoupení od smlouvy.

 

Kupující je povinen oznámit vadu prodávajícímu bez zbytečného odkladu od zjištění nedostatku a to formou reklamačního formuláře, který prodávající zašle kupujícímu emailem na vyžádání, na adresu etikbutik@etikbutik.cz. Zároveň zašle zboží doporučeně na adresu Oľga Garajová, Devonská 5, Praha 5, 15200. Kupující je povinen prokázat nákup zboží (nejlépe přiloženým dokladem o koupi).

Lhůta pro vyřízení reklamace běží od doručení zboží prodávajícímu. Zboží by mělo být při přepravě zabaleno ve vhodném obalu, aby nedošlo k jeho poškození, mělo by být čisté a kompletní. Prodávající se zavazuje o přijetí reklamace kupujícího informovat mailovou zprávou.

Reklamaci kupujícího spotřebitele, včetně odstranění vady, prodávající vyřídí bez zbytečného odkladu, nejpozději do 30 dnů od jejího uplatnění pokud se s kupujícím písemně nedohodnou na delší lhůtě. V případě, že prodávající posoudí reklamaci kupujícího kladně a nebude možné odstranit vadu dodáním nové věci bez vady nebo dodáním chybějící věci, bezplatným odstraněním vady opravou a přiměřenou slevou z kupní ceny zavazuje se prodávající vrátit kupujícímu kupní cenu do 30 dnů od vyřízení reklamace na účet, který kupující uvede v reklamačním formuláři. Prodávající se zavazuje o vyřízení reklamace kupujícího informovat mailovou zprávou nebo prostřednictvím SMS.

Záruční doba se prodlužuje o dobu od uplatnění reklamace do jejího vyřízení nebo do doby, kdy byl kupující povinen si věc vyzvednout.

U oprávněné reklamace náleží kupujícímu spotřebiteli náhrada účelně vynaložených nákladů na poštovné, které se prodávající zavazuje kupujícímu uhradit do 30 dnů od vyřízení reklamace na účet, který kupující uvede v reklamačním formuláři.