O materiálech

Z čeho je etické oblečení vyrobeno?

V módním průmyslu se velmi často používá bavlna nebo polyester. Polyester je problém, protože je syntetický, rozkládá se přes 200 let a při jeho praní se uvolňují do vody mikroplasty. Dalším materiálem je viskóza - uměle vyrobené celulózové vlákno, které se dosahuje chemickým zpracováním drceného dřeva. Bavlna i viskóza jsou z přírodních vláken, tak by se na první pohled mohlo zdát, že to jsou skvělé materiály. Skutečnost je však trochu jiná...

 

Proč je problém pěstování konvenční bavlny a výroba konvenční viskózy? 

Bavlna je docela náročná na pěstování, proto se v současnosti často používá její geneticky modifikovaná verze a hodně se hnojí. Také je náchylná na škůdce, takže se používají toxické postřiky. Lze říct, že se jedná o nejvíce chemizované odvětví zemědělství. Konvenční bavlna se pěstuje na 4% zemědělské půdy, ale použije se 10% světové spotřeby pesticidů a dokonce takřka až 25% spotřeby insekticidů (Na Zemi, brožurka Ušili to na nás). To je obrovské množství toxických látek, které se dostávají do půdy, do vody, ale také do kontaktu s lidmi, kteří tuto bavlnu pěstují. . A z toho pak zemědělci trpí těžkými nemocemi. A v neposlední řadě takové oblečení není zdravé ani pro nás, chemikálie z bavlněného trička hezky vstřebáváme přes kůži. Dalším problémem je, že na pěstování konvenční bavlny se spotřebuje obrovské množství vody - na výrobu jednoho trička až 2700 litrů vody Bavlna se pěstuje v teplém prostředí, často v oblastech, kde je vody nedostatek, a "díky" pěstování bavlny vyschlo například Aralského jezero.

 

Problém s konvenční viskózou lze shrnout  následujících bodech. Problém začíná již u suroviny: Dřevo pro výrobu celulózy často pochází z ohrožených deštných pralesů. Surovina se obvykle dodává po celém světě, což má za následek obrovské emise CO2. Ve výrobním procesu se používá toxický sirovodík a sirouhlík. V mnoha případech mohou tyto plyny unikat a znečišťovat naše životní prostředí. Konvenční výrobní procesy vyžadují hodně energie a vody. Kromě toho se ve skutečnosti používá pouze 30% suroviny. Zbývajících 70% je zahozeno.

 

A jaké jsou alternativy?  

Biobavlna 

Naproti tomu biobavlna se pěstuje tradičně, bez GMO a škodlivých chemikálií, je až z 80 procent zavlažována dešťovou vodou, její pěstování přináší také lepší a zdravější život farmářům a také nižší uhlíkovou stopu. Střídavé obhospodařování půdy přispívá ke zvyšování její úrodnosti a biodiverzity. Při pěstování biobavlny, která není geneticky modifikována se používají přírodní hnojiva, takže se předchází znečištění spodní vody a řek. (více info: abutorganiccotton.org)

Co se týče biobavlny, doporučujeme vybírat produkty s certifikací GOTS (Global Organic Textile Standard). Tato certifikace je celosvětově uznávaná jako nejvyšší standard ve výrobě, zpracování a potisku textilu, takže je v ní zahrnutá výroba celého kousku od semínka biobavlny přes šití, barvení a potisk. Kromě kritérií týkajících se ochrany životního prostředí zahrnuje i sociální kritéria – jako například bezpečné pracovní podmínky, minimální mzda, maximální pracovní doba a volný čas, zákaz dětské práce…

V nabídce ETIKBUTIK BASICS máme kousky, které jsou vyrobeny z organické česané bavlny. Její vlákna jsou měkčí, hladší a poskytují tak výborný podklad pro jakýkoliv potisk. Speciální proces výroby v sobě zahrnuje také čištění vláken od všech nečistot a krátkých vláken. Výsledkem je tak pevná a odolná látka, která je navíc 100% rozložitelná.

 
Ecovero (LENZING ™ ECOVERO ™)

LENZING ™ ECOVERO ™ je ekologická viskóza, která je přísně vyrobena v souladu s pokyny certifikátu "EU Ecolabel". Viskóza je uměle vyrobené celulózové vlákno, které se dosahuje chemickým zpracováním drceného dřeva.

Jaký je problém s konvenční viskózou? 

  • Dřevo z deštných pralesů - Problém začíná u suroviny: Dřevo pro výrobu celulózy často pochází z ohrožených deštných pralesů.
  • Dlouhé cestování - Surovina se obvykle dodává po celém světě, což má za následek obrovské emise CO2.
  • Nebezpečí způsobená toxickými plyny - Ve výrobním procesu se používá toxický sirovodík a sirouhlík. V mnoha případech mohou tyto plyny unikat a znečišťovat naše životní prostředí.
  • Vysoká spotřeba energie a vody - Konvenční výrobní procesy vyžadují hodně energie a vody. Kromě toho se ve skutečnosti používá pouze 30% suroviny. Zbývajících 70% je zahozeno.

 

Proč je LENZING ™ ECOVERO ™ lepší?

  • Dřevo z udržitelného lesnictví - Náš partner Lenzing, který se nachází v Rakousku, používá pro svoji výrobu pouze dřevo certifikované FSC a PEFC z udržitelného lesního hospodářství.
  • Krátké cestování - Dřevo pochází z okolních lesů. Spojením zvláště udržitelného výrobního procesu a výrazně kratších zátěží se emise CO2 sníží na polovinu.
  • Uzavřený cyklus - Lenzing vyvinul obzvláště udržitelný proces, který recykluje většinu vody a všech použitých chemikálií. Důsledek? Žádné znečištění vůbec.
  • O 50% nižší spotřeba energie a vody - Cyklus opouští pouze čistá chladicí voda. Nový proces také šetří 50% energie. Mimo jiného je potřebná energie plně produkována na místě.

 

Tencel

Tencel Lyocell je ekologické vlákno vyráběno z celulózy dřeva eukalyptů, které se pěstují udržitelným způsobem na speciálních farmách. Jedná se o velice módní, jemné a lehké vlákno, které  má vysokoabsorpční vlastnosti (o 50% více než bavlna) a přirozeně brání množení bakterií. Je 100% ekologický a rozložitelný. Objem produkce z Tencelu je až 10x vyšší než objem produkce z tradiční bavlny - na jedno tričko z bavlny je potřeba 6 m2 půdy, na té samé půdě lze vyprodukovat až 10 triček z Tencelu.  

 

Lenzing Modal

Modal je vlákno z celulózy z bukového dřeva, které se pěstuje na plantážích udržitelným způsobem. Vlákna se získávají speciálně pomocí tzv. Edelweiss technologie, která využívá kyslík. Modal je příjemné  vlákno, které je vhodné ke každodennímu nošení a je také 100% rozložitelné.

 
Len

Toto vlákno je vyrobeno z přírodní celulózy z lenu. Má specifickou nepravidelnou texturu a také výjimečné vlastnosti, protože přirozeně chladí a je hodně prodyšné. Lenové oblečení se proto skvěle hodí na teplé letné dny a minimálně jeden kousek by neměl chybět ani ve Vašem šatníku. Při pěstovaní lnu nevzniká žádný odpad, spotřebuje se méně vody a energie a proto tato produkce tolik nezatěžuje přírodu.

 

PROČ JE PROBLÉM POUŽÍVÁNÍ KONVENČNÍ KŮŽE ZE ZVÍŘAT A JAKÉ JSOU ALTERNATIVY?

Kromě etických aspektů (že nechceme zabíjet nebo využívat zvířata pro naše potřeby), je používání kůže problematické z ekologicky i lidského hlediska. Mezi největší exportéry kůže patří Indie. Indický kožedělný průmysl je jedním z odvětví, která jsou nejnáročnější na lidskou práci. Poskytuje zaměstnání 2,5 milionu lidí, na pořadu dne jsou špatné pracovní podmínky a nízké standardy ve vztahu k životnímu prostředí. Odhaduje se, že při zpracování kůže (činění) s použitím chromu je v Indii každoročně vyprodukováno 50 000 tun pevného odpadu (na zpracování 1 tuny surové kůže se spotřebuje až 500 kilogramů chemických látek a zároveň vzniká přibližně 600 kilogramů pevného odpadu a 15 až 50 m3 odpadní vody). Dělníci v koželužnách jsou na pracovišti vystaveni různým bezpečnostním a zdravotním rizikům v souvislosti s používáním toxických látek, nebezpečných strojů a vybavení. Proces činění surových kůží je velice náročný na spotřebu vody. Odpadní voda, která se nečistí adekvátně nebo vůbec, může chromem kontaminovat povrchové i podzemní vodní zdroje. (Zdroj: Na Zemi, brožura Dávej pozor na své kroky - v rámci kampaně Obuj se do toho)

 
Veganská kůže

Veganská kůže je látka vytvořena ze syntetických mikrovláken. Jedná se o látku, která je složena z ultra jemných vláken mikroskopického formátu. Abyste si udělali lepší představu, tato mikrovlákna jsou srovnatelná s vlákny, která se vyskytují v lidských vlasech. Délková hustota těchto vláken je 16 DEN. Jejich struktura je určena dvěma polymery (polyamid a polyuretan), které mají podobné vlastnosti jako živočišná kůže. Například jsou elastické, takže se na noze hezky přizpůsobí. Výsledkem je třikrát lehčí materiál než kůže stejné délkové hustoty, vysoká trvanlivost, voděodolnost a zároveň prodyšnost.

Z toho jednoznačně vyplývá skvělá zpráva, a sice naše veganské boty jsou kvalitní a nejsou vyrobeny z koženky z PVC. Kromě toho jsou vyrobeny v EU za etických podmínek (včetně prvotních mikrovláken).

 

Piñatex - textílie z ananasových listů

Piñatex je netkaná textilie z ananasových listů. Snadno se barví, je lehká, měkká, prodyšná a tvárná. K výrobě vlákna není třeba další voda, hnojiva nebo pesticidy, protože se využívají listy (vedlejší produkt pěstování ananasů, tzn. že tím se při výrobě využívá již existující odpad). Listy se po sklizni odkorní, vzniknou vlákna a biomasa, jíž se můžou hnojit ananasové plantáže. Odkorněná vlákna projdou procesem, ve kterém se zbaví gumy, a z rozmělněného materiálu se vyrábí netkaná textilie.

 

Korek

Korek - to je vlastně kůra dubu korkového, který roste především ve Středomoří. Je to dorůstající, udržitelný materiál s vynikající ekologickou bilancí. Víc než polovina světové produkce korku pochází z Portugalska, stejně jako značka NAE Vegan, která dělá nádherné korkové boty.

Korek je právě na boty skvělý materiál, protože je hezký a stylový, přírodní, ekologický, ale kromě toho také praktický – přirozeně voděodolný a na údržbu stačí voda, případně přírodní mýdlo. A přesně takovéto kombinace máme v EtikButiku nejradši. Vyzkoušejte také!

 

Recyklované PET lahve a recyklované pneumatiky

Portugalská značka NAE Vegan ráda experimentuje s materiály a některé modely tenisek (řada Re-Bottle) a sandálek jsou vyrobeny z recyklovaných PET lahví. Podrážka u těchto modelů je zas z recyklovaných pneumatik.

 

Jak se starat o veganské boty a etické oblečení

Když chcete, aby Vám vegeboty a  oblečení z organických a přírodních materiálů (biobavlna, modal a tencel) ve Vašem šatníku vydrželi co nejdéle jako nové, přinášíme pár tipů a rad, jak se o ně starat. Doporučení od výrobců jsme doplnili o naše osobní zkušenosti s produkty, které u nás v e-shopu najdete.

Veganské boty jsou vyrobené eticky v EU, jsou lehučké a také nenáročné na starostlivost. V případě potřeby je stačí otřít vodou navlhčeným hadříkem, není nutné je ani impregnovat, materiál je sám o sobě nepromokavý.

Oblečení z organických a přírodních materiálů doporučujeme prát na co nejšetrnějším pracím programu (ručné praní) na max. 30 stupňů na 800 otáček. Preferujeme používaní ekologických pracích prostředků.