Proč u nás nenajdete boty z klasické kůže?

Protože kůže je problematický materiál, nejenom z etického, ale také ekologického a společenského hlediska. Místo konvenční kůže hledáme alternativy z veganské kůže (mikrovláken), korku, ananasu (Piñatex), na báze rostlinných olejů nebo z recyklovaných PET lahví, airbagů a pneumatik.

 

PROČ JE POUŽÍVÁNÍ KŮŽE PROBLÉM?

Kromě etických aspektů (že nechceme zabíjet nebo využívat zvířata pro naše potřeby), je používání kůže problematické z ekologicky i lidského hlediska.

Mezi největší exportéry kůže patří Indie. Indický kožedělný průmysl je jedním z odvětví, která jsou nejnáročnější na lidskou práci. Poskytuje zaměstnání 2,5 milionu lidí, na pořadu dne jsou špatné pracovní podmínky a nízké standardy ve vztahu k životnímu prostředí. Odhaduje se, že při zpracování kůže (činění) s použitím chromu je v Indii každoročně vyprodukováno 50 000 tun pevného odpadu (na zpracování 1 tuny surové kůže se spotřebuje až 500 kilogramů chemických látek a zároveň vzniká přibližně 600 kilogramů pevného odpadu a 15 až 50 m3 odpadní vody). Dělníci v koželužnách jsou na pracovišti vystaveni různým bezpečnostním a zdravotním rizikům v souvislosti s používáním toxických látek, nebezpečných strojů a vybavení. Proces činění surových kůží je velice náročný na spotřebu vody. Odpadní voda, která se nečistí adekvátně nebo vůbec, může chromem kontaminovat povrchové i podzemní vodní zdroje.

(Zdroj: Na Zemi, brožura Dávej pozor na své kroky - v rámci kampaně Obuj se do toho)

 

DOSTUPNÉ ALTERNATIVY KE KLASICKÉ KŮŽI

Veganská kůže je látka vytvořena ze syntetických mikrovláken. Jedná se o látku, která je složena z ultra jemných vláken mikroskopického formátu. Abyste si udělali lepší představu, tato mikrovlákna jsou srovnatelná s vlákny, která se vyskytují v lidských vlasech. Délková hustota těchto vláken je 16 DEN. Jejich struktura je určena dvěma polymery (polyamid a polyuretan), které mají podobné vlastnosti jako živočišná kůže. Například jsou elastické, takže se na noze hezky přizpůsobí. Výsledkem je třikrát lehčí materiál než kůže stejné délkové hustoty, vysoká trvanlivost, voděodolnost a zároveň prodyšnost. Výrobce Wills Vegan Shoes (WVS) relativně nedávno začal boty vyrábět z veganské kůže na báze bio obilí, které se pěstuje v severní Evropě. Obilí tvoří zatím 30 procent, zbytek je mikrovlákno polyuretan. Nicméně Wills pracuje na tom, že v brzké budoucnosti přinese na trh kompletně biodegradabilní boty. Konkrétně u této značky jde veganství a ekologie ruku v ruce a Will se snaží dále zlepšovat a hledat udržitelné alternativy. 

Piñatex je netkaná textilie z ananasových listů. Snadno se barví, je lehká, měkká, prodyšná a tvárná. K výrobě vlákna není třeba další voda, hnojiva nebo pesticidy, protože se využívají listy (vedlejší produkt pěstování ananasů, tzn. že tím se při výrobě využívá již existující odpad). Listy se po sklizni odkorní, vzniknou vlákna a biomasa, jíž se můžou hnojit ananasové plantáže. Odkorněná vlákna projdou procesem, ve kterém se zbaví gumy, a z rozmělněného materiálu se vyrábí netkaná textilie.

Korek - to je vlastně kůra dubu korkového, který roste především ve Středomoří. Je to dorůstající, udržitelný materiál s vynikající ekologickou bilancí. Víc než polovina světové produkce korku pochází z Portugalska, stejně jako značka NAE Vegan, která dělá nádherné korkové boty. Korek je právě na boty skvělý materiál, protože je hezký a stylový, přírodní, ekologický, ale kromě toho také praktický – přirozeně voděodolný a na údržbu stačí voda, případně přírodní mýdlo.

Recyklované PET lahve, airbagy, pneumatiky. NAE Vegan rádi experimentují s materiály a některé modely bot jsou vyrobeny z recyklovaných PET lahví nebo aurbagů. Podrážka u těchto modelů je zas z recyklovaných pneumatik.